UNDP, Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır rotası çizmesine destek veriyor

Paris Anlaşması’nın Türkiye tarafından onaylanması üzerine yükselen hedeflere ulaşmak için, 2050’ye uzanan iklim değişikliği stratejisi, 2030’a uzanan eylem planı hazırlama çalışmaları başladı.

16 Aralık 2021 Perşembe 16:09
UNDP, Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır rotası çizmesine destek veriyor

Türkiye’nin bu yıl Paris Anlaşması’nı onaylaması ve 2053 yılına kadar karbon emisyonlarında net sıfır taahhüdünü vermesinin ardından, gözler ülkenin bu hedeflere ulaşmasında hayati önem taşıyacak ayrıntılı planları hazırlamaya ve politikaları benimsemeye çevrildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP), Türkiye’nin iddialı iklim hedeflerini yansıtacak uzun vadeli bir iklim değişikliği stratejisi ve eylem planı hazırlaması için güç birliğini yapacaklarını duyurmalarıyla, bu çabalar bakımından büyük bir adım atılmış oldu. 

Çok sayıda sektörel plan hazırlama çalışmalarını başlatmak üzere toplanan konferansta konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak: “Yeşil kalkınma devrimi açısından, UNDP ile birlikte hazırlayacağımız yeni strateji, 21. yüzyıl ortasına kadar ülkemizin iklim direncini artıracak vizyonu ortaya koyacak ve 2053 yılında net sıfır hedefine giden rotayı çizecek; bir yandan da, ulusal kalkınma hedeflerimizi gerçekleştirecek ve yeşil kalkınma vizyonuyla uzun vadeli iklim eylemine giden yolu hazırlayacak” dedi.

Paris Anlaşması’na göre ülkelerin, küresel ortalama sıcaklık artışını 1,5°C’nin altında tutma çabalarının bir parçası olarak sera gazı emisyonlarını düşürmeye ilişkin taahhütlerini rakamsal olarak belirten Ulusal Katkı Beyanları’nı (UKB’ler) sunmaları gerekiyor. Ülkelerin ayrıca, uzun vadeli düşük emisyonlu kalkınma stratejilerini paylaşmaları, UKB’lerin ulusal planlama ve kalkınma önceliklerine nasıl yansıtıldıklarını da göstermeleri teşvik ediliyor. Ülkelerin emisyon azaltım taahhütlerinindüzeyinin, küresel ısınmayı sınırlamada, hatta 2,0°C üst sınırının altında tutmakta çok yetersiz kaldığının yaygın biçimde kabul edildiği bir ortamda, geçen ay toplanan Glasgow İklim Zirvesi’nde, raporlama döngüsünün hızlandırılması ve ülkelerin 2022 yılında Kahire’de toplanarak daha iddialı ve inanılır UKB’ler sunmaları kararlaştırıldı.  

“Kötümserlere göre Glasgow’da başarılanlar, iklim değişikliğinin en ağır etkilerinden gezegeni kurtarmak için ‘hem çok az hem de çok geç’ oldu” diyor UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton. “İşte bu nedenledir ki ülkelerin gelecek yıl yeniden bir araya gelip, emisyonlara kesin dur demek için ihtiyaç duyulan siyasi iradelerini bu yönde oluşturmaya çabalamayı kabul etmelerinden çok memnunuz. Bu bağlamda, Türkiye’nin bugünün gerektirdiği cesaret ve arzuyu yansıtan amaç ve hedefleri benimsemesi için zamanlamanın ideal olduğunu düşünüyoruz.”

Strateji, eylem planı ve UKB revizyonu hazırlıklarını başlatma etkinliği, kamu ve özel sektör, üniversiteler ve STK’lardan 200’ü aşkın temsilciyi bir araya getirdi. 2022 sonuna kadar tamamlanacak olan yeni strateji, ekonomi genelinde ve sektöre özgü hedefler, dönüm noktaları ve eylem planları içerecek. Ulusal İklim Değişikliği Uyum Eylem Planı ile birlikte, Türkiye’nin düşük karbonlu kalkınmaya geçişi ve iklim dirençli geleceği için kritik rol oynayacak. Başarılı bir iklim eylemi, toplumun tüm kesimlerinin ve hükümetin tüm organlarının koordineli çalışmasına bağlı olduğundan, UNDP ve Bakanlık, tüm aktörlere doğru ve yararlı bilgiler sağlamak ve halkın farkındalığını artırmak için birlikte çalışacak. 

Ortak iklim planlama girişimi, Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından destekleniyor. GEF, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (BMİDÇS) onaylanmasından bu yana, bu sözleşme kapsamında düzenli raporlama yükümlülüklerini yerine getirmesini desteklemek üzere, uzun yıllardır UNDP programına finansman sağlıyor.

Anahtar Kelimeler:
Paris Anlaşması
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.