Ericsson'nun hedefi "Enerji Eğrisini Kırmak"  

Ericsson'un yeni yayımladığı Enerji Eğrisini Kırmak raporu, iletişim hizmeti sağlayıcılara (İHS) 5G'nin ölçeğini genişletmenin efektif yollarını açıklıyor. Rapor, hem iş hedeflerine ve sürdürülebilirlik amaçlarına ulaşmalarına hem de enerji ve maliyet verimliliğini yüksek tutabilmelerine yönelik tavsiyelerde bulunuyor.

Hasan Karakurt
Hasan Karakurt
31 Ekim 2022 Pazartesi 12:51
Ericsson'nun hedefi "Enerji Eğrisini Kırmak"  


2020'de ilk defa yayımlanan raporda Ericsson, mobil ağları işletmenin yıllık küresel enerji maliyetini yaklaşık 25 milyar ABD doları olarak hesaplıyor. Bu raporu izleyen yıllarda enerji krizi ve artan enflasyonla şekillenen küresel ekonomik zorluklarla birlikte, bu rakamın artması bekleniyor.

Bu gelişmeler, İHS'lerin ağ operasyonları çerçevesinde daha verimli ve sürdürülebilir bir yaklaşım gütmesinin gerekliliğini daha da vurguluyor. Ericsson'un güncellenen 'Enerji Eğrisini Kırma Yolunda' raporu, İHS’leri bu hedefleri gerçekleştirmeye yönelik desteklemeyi amaçlıyor.

Konuyla ilgili yorum yapan Ericsson Başkan Yardımcısı ve Şirketin Ağlardan Sorumlu Başkanı Fredrik Jejdling şu ifadelere yer verdi: “5G bağlantısının küresel kullanımları devam ederken, enerji bilinciyle oluşturulmuş ve geleceğe hazır bir portföyün sağlayacağı faydalar daha belirgin hale geliyor. Ancak, bu tür bir portföyün ağ genelinde enerji tüketiminde sağladığı büyük ölçekli tasarrufların başka eylemlerle de güçlendirilebileceği aşikar.”

Jejdling sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonraki süreçte ‘aynı tas aynı hamam’ gibi bir yaklaşım güdemeyiz. Küçük çaplı değişiklikler yerine daha geniş kapsamlı ağ değişikliklerinden ve modernizasyondan yararlanmalıyız. Enerji tasarrufu işlevlerini etkin kılmak adına son teknolojiyi kullanmalı ve enerji kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Basitçe söylemek gerekirse, farklı düşünmemiz gerekiyor.” 

Bir önceki rapordan bu yana 5G, dünya çapında 200'den fazla ağda kullanıma geçti. Güncellenen rapor, 5G'nin ölçeğinin sürdürülebilirlik ön planda tutularak nasıl artırılabileceğine ve geleneksel endüstri yaklaşımına meydan okuyarak toplam ağ enerji tüketiminin nasıl azaltılacağına ilişkin üç adımı genel hatlarıyla ortaya koyuyor.

Farklı planlama yapmak: Sürdürülebilir bir ağ gelişimine odaklanmak; iş ve sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen ağ planlaması ve operasyonuna olanak tanımak adına şirket hedeflerine ve ağın gerçek dünyadaki durumuna yönelik bütünsel bir bakış açısı benimsemek.

Farklı bir işletme yaklaşımı benimsemek: Kullanımda olan donanımın trafik performansını asgari oranda enerjiyle en üst düzeye çıkarmak adına yapay zeka/makine öğrenimi ve otomasyondan yararlanmak.

Bir mobil ağda en fazla enerjiyi tüketen bileşenler radyo erişim ağı (RAN) ürünleri ve çözümleri olduğu için, rapor, İHS'lerin enerji verimliliği sağlayan yeni nesil ürünler piyasaya çıktıkça RAN enerji tasarruflarına sürekli olarak öncelik vermesi gerektiğinin altını çiziyor. Bu, mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunarken enerji kullanımının kontrol altında tutulmasını sağlayacak en iyi yöntemlerden biri olarak öne çıkıyor.

Rapor, mobil ağların enerji tüketiminin yukarı yönlü gidişatına dur demek için ağ evrimi, genişlemesi ve operasyonuna bütünsel bir bakış açısı getirilmesini öneriyor. Bu yaklaşımın, katlanarak artan veri trafiği sorununun çözülmesine de yardımcı olması bekleniyor.

Rapor, yeni ve gelişmiş kullanım senaryolarıyla 5G'nin kapsamını ve faydalarını artırırken enerji verimliliğinin, sürdürülebilirliğin ve maliyet verimliliğinin nasıl yüksek bir düzeyde tutulabileceğine ilişkin yönergeler sunuyor ve böylece İHS'lerin genel hedefe, yani 2050 yılına kadar öngörülen *Net Sıfır hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.