Ericsson Raporu'nda işletmelerin geleceğindeki risklere yer verildi

Karar verme yetkisine sahip kişilerin yüzde 42'si, iklim değişikliği nedeniyle yaşanan doğal afetlerin şimdiden büyük bir zorluk teşkil ettiğine, daha büyük bir kesim ise bu afetlerin gelecekte sorunlar ortaya çıkaracağına inanıyor.

Hasan Karakurt
Hasan Karakurt
07 Kasım 2022 Pazartesi 11:06
Ericsson Raporu'nda işletmelerin geleceğindeki risklere yer verildi

Ericsson yayımladığı yeni Future of Enterprises (İşletmelerin Geleceği) raporunda, aksaklıklara karşı proaktif ve dayanıklı olmanın işletmeler açısından önemini vurguladı. Rapora göre, karar verme yetkisine sahip kişilerin yüzde 42'si, yakın gelecekte işletmelerinin iklim değişikliği sonucunda ortaya çıkan doğal afetler nedeniyle aksaklıklar yaşayacağına inanıyor. Diğer öngörülemeyen gelişmelerin de enerji krizi, pandemi ve küresel çatışma gibi zorluklara sebep olması bekleniyor. Hazırlıklı olmanın kritik bir öneme sahip olduğu bilinse de işletmelerin toparlanma odaklı reaktif dayanıklılık stratejilerini geride bırakıp uzun vadeli dayanıklılık planlaması yapması gerekiyor.

Konuyla ilgili yorumda bulunan Ericsson ConsumerLab ve IndustryLab'de Kıdemli Araştırmacı olarak görev yapan Patrik Hedlund, şu ifadelere yer verdi: "Savaş. Enerji krizi. Doğal afetler. Pandemiler. Dünyamız giderek daha karmaşık bir hale geliyor ve artık dayanıklılık stratejilerini uygulamaya geçirmenin tam zamanı. Uzun vadede rekabete yenik düşmemek ve sürdürülebilir kalmak isteyen işletmeler için hazırlık yapmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Birçok şirketin halihazırda stratejisi bulunuyor ancak bu rapor, kısa vadeli yedekliliğe dayalı dayanıklılık planlarını geride bırakıp uzun vadeli verimliliğe dayalı stratejiler uygulamanın bariz gerekliliğinin altını çiziyor." 

Daha proaktif bir dayanıklılık stratejisi oluşturulduğu takdirde, aksatıcı gelişmeler ortaya çıkmadan önce bunlara ilişkin uyarılar geliştirilerek ve potansiyel etkiyi kapsamlı bir şekilde anlayarak, olası aksaklıkları azaltmak için daha fazla önlem alınabilir. Karar verme yetkisine sahip her 10 kişiden altısı, aksatıcı gelişmelerden sonra uygulanan yapay zeka tabanlı hizmetlerin ve sanal gerçeklik destekli dayanıklılık eğitimlerinin gelecekteki aksaklıklarla başa çıkmada önemli bir rol oynadığını düşünüyor. Bu durum, gelecekte dayanıklı olmak için geçmiş trendleri inceleme ihtiyacının önemini belirtiyor.

Sürdürülebilirliği ve gelecek odaklı bir iş modelini desteklemek için dayanıklılığın kapsamını genişletmemiz gerektiği aşikar. Rapora göre, önümüzdeki süreçte dayanıklılık stratejilerinde yapılacak iki temel değişiklik kritik öneme sahip:

Kısa vadeli yedekliliğe dayalı dayanıklılık stratejilerini geride bırakıp çevresel açıdan sürdürülebilir, uzun vadeli verimliliği temel alan dayanıklılık stratejilerine geçiş yapılmalı. Neredeyse her 10 işletmeden sekizi, tedarik zincirinde yedekliliği artırmaya devam ettiğini belirtiyor.

Toparlanma odaklı dayanıklılık stratejileri, yerini inovatif ve proaktif iş modellerine bırakmalı. Günümüzde karar verme yetkisine sahip kişilerin yüzde 80'i, bu yaklaşımı dayanıklılık stratejilerinde uyguladıklarını, bu yüzdelik dilimde yer alan yaklaşık her 10 kişiden altısı ise gelecekte bu alandaki çalışmalarına hız kazandırmayı planladıklarını belirtiyor. 

Rapor aynı zamanda aksaklıklarla karşı karşıya kalan işletmelerin dayanıklı ve sürdürülebilir kalmasına yardımcı olacak yedi Bilişim ve İletişim Teknolojileri (ICT) destekli konseptin faydalarından bahsediyor ve işletmelerin daha dayanıklı olmak için izleyebilecekleri farklı yolları ele alıyor.

Son Güncelleme: 07.11.2022 11:17
Anahtar Kelimeler:
Ericsson Raporu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.