10 tüketiciden 9'u, küresel sıcaklıkların enerji faturalarını arttıracağına inanıyor

Schneider Electric Küresel Araştırma Bulgularına Göre, yaklaşık 10 tüketiciden 9'u, küresel sıcaklıkların 1,5°C'nin üzerine çıkması durumunda iklim değişikliğinin enerji faturalarında artışa yol açacağına inanıyor. 

Hasan Karakurt
Hasan Karakurt
14 Ekim 2022 Cuma 12:01
10 tüketiciden 9'u, küresel sıcaklıkların enerji faturalarını arttıracağına inanıyor

Tüketici araştırması verilerine göre; 10 tüketiciden 7'si (%72) karbon ayak izini azaltmayı kişisel bir öncelik olarak görürken, yarısından fazlası (%55) evlerinin net sıfır olmasına önem veriyor, ancak üçte birinden azı (%31) bunun gerçekleşeceğine gerçekten inanıyor. Araştırma katılımcılarının %55’i ise iklim değişikliğiyle mücadelenin bireylerin sorumluluğunda olduğuna inandıklarını vurguluyor. 

Rapor bulgularını değerlendiren Eindhoven Teknoloji Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İnovasyon Bilimleri Doçenti Jaap Ham; “Artan enerji fiyatları ve her zamankinden daha yüksek yaşam maliyeti ile birlikte artan sayıda cihaz ve yoldaki Elektrikli Araçlar (EV'ler) neticesinde, evde enerji yönetimi artık küresel olarak tüketiciler, inşaatçılar, işletmeler ve hükümetler açısından dikkate alınması gereken en büyük alanlardan bir tanesi. Bu rakamlar birçok kişinin değişiklik yapmak istediğini, ancak yapabilecekleri fark konusunda karamsar olduğunu gösterse de modern ev enerji yönetimi (HEM) teknolojilerinin yardımıyla konutları daha sürdürülebilir hale getirmek ve geleceğe yön vermek gerçekten bizim elimizde. Şu anda değişimin önündeki en büyük engel zihniyetimiz. Harekete geçme sorumluluğundan kaçmamıza neden olan psikolojik engeller yarattık. Bu bulgular, görünmez düşmanla (enerji yönetimi ve tüketimi) savaşmak için akıllı dijital çözümleri benimseyerek, evlerimizin enerji diyetlerinde fosil yakıtlar yerine akıllı, temiz elektrik kullanarak ve daha sağlıklı bir gezegen için küresel mücadelede yer almak üzere alışkanlıklarımızı değiştirerek nasıl anlamlı bir katkı sağlayabileceğimizi gözler önüne seriyor. Böylece yaşam standartlarımızdan taviz vermeden çevreye değer katmamız mümkün” dedi. 

Tüketiciler, evde enerji verimliliğini artırmak için Akıllı Ev cihazlarına yöneliyor

Araştırma aynı zamanda tüketicilerin sürdürülebilir yaşam tarzlarına sahip olmak istediklerini ve evde enerji verimliliğini ana öncelikleri olarak gördüklerini ortaya koyuyor. Katılımcıların %40'ı akıllı ev teknolojisinin evlerini daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olacağına inanıyor. Yarısından fazlası (%54), yeni evlerinin veya dairelerinin akıllı ev cihazlarıyla donatılmasını bekliyor; bu, daha önce yürütülen araştırmaya (2020) göre %13'lük bir artış anlamına geliyor.  Gelecek 12 ay içinde enerji verimliliği için ortalama 1.691 / 1.995 Euro harcamaya istekli bireyler ve ailelerle karşılaştırıldığında, akıllı teknolojinin faydalarını zaten görmüş ve yaşam tarzlarına dahil etmiş olan mevcut cihaz sahipleri en az iki kat fazla harcamaya istekli (2.215 £’e karşı 915 £ / 2.613 Euro’ya karşı 1.079 Euro). Akıllı aydınlatma ve akıllı termostatlar ise artık en çok satın alınan ilk üç akıllı cihaz arasında gösteriliyor. 

Halihazırda artan yaşam maliyetiyle birleştiğinde, enerji tüketimini ve maliyetlerini yönetmek, tüketicilerin harekete geçmesine ve akıllı sürdürülebilir çözümlere yatırım yapmasına neden olan temel itici güç olarak öne çıkıyor. 

Schneider Electric Küresel Ev ve Dağıtım Başkan Yardımcısı YiFu Qi, “Mevcut enerji krizindeki tüketicilerin, sürdürülebilirlik ve enerji faturaları açısından, evde enerjinin nasıl üretildiği, depolandığı ve dağıtıldığı üzerinde kontrol sahibi olduklarını hissetmeleri gerekiyor. Konut piyasası bir kritik eşikte ve iyi haber şu ki, Wiser gibi tüketicilerin daha sürdürülebilir yaşam tarzlarına öncülük etmesine yardımcı olan ve net sıfır hedeflerimize ulaşmada onları anlamlı bir rol oynamaları için güçlendiren teknolojik çözümler zaten mevcut. Araştırmamız, tüketiciler arasında ev enerji yönetimini nasıl iyileştirebilecekleri ve akıllı ev teknolojisinin daha verimli olmalarına yardımcı olabileceği konusunda daha fazla farkındalık olduğunu gösteriyor. Bir sonraki adım, bu bilgiyi çok geç olmadan uygulamaktır” dedi.

Son Güncelleme: 14.10.2022 12:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.