Brambles 2025 yılı sürdürülebilirlik hedeflerinin ilk yılını başarıyla tamamladı

Küresel tedarik zinciri çözümleri lideri Brambles, sürdürülebilir geleceğe uzanan yolda üretim faaliyetleriyle ilgili olarak karbon nötr hedefini gerçekleştirdi. Şirket, yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastikten imal edilen ilk paletini piyasaya sürdü.

07 Ekim 2021 Perşembe 11:46
Brambles 2025 yılı sürdürülebilirlik hedeflerinin ilk yılını başarıyla tamamladı

CHEP markasıyla 60 ülkede faaliyet gösteren küresel tedarik zinciri çözümleri şirketi Brambles, mali yılına ilişkin çevresel, sosyal ve yönetişim (Environmental, Social and Governance - ESG) konularında gerçekleştirdiği hedefler hakkında bilgiler sunan sürdürülebilirlik değerlendirmesini yayınladı. 2020 yılı sürdürülebilirlik stratejisini geçen sene başarıyla tamamlayan ve belirlediği hedeflere ulaşan Brambles, aynı dönemde ‘Olumlu Gezegen, Olumlu İş ve Olumlu Topluluklar’ stratejisi kapsamında yeni “rejeneratif tedarik zincirlerinin öncüsü olma” ve 2025 yılı sürdürülebilirlik hedeflerini kamuoyuna duyurmuştu. Programda 12 ay geride bırakılırken Brambles’ın yayınladığı sürdürülebilirlik değerlendirmesinde somut başarılara imza atıldığı kaydedildi.

Brambles artık karbon nötr bir şirket

Şirket, yeniden ağaçlandırma projelerine ve yenilenebilir elektrik tedarikine yatırım yaparak kapsam 1 (yakıt yakılması sonucu oluşan doğrudan emisyonlar) ve kapsam 2 (satın alınan elektrik üretimi sonucunda oluşan dolaylı emisyonlar) kategorilerindeki net CO2 emisyonlarını sıfırladı. Bu başarı, Brambles’in 2015 Paris İklim Anlaşması’nın en önemli hedefiyle uyumlu 1,5 derecelik iklim geleceği taahhüdünü destekliyor ve karbonsuzlaşma yolunda atılmış erken bir adım sayılıyor. Brambles, aynı zamanda “Olumlu Gezegen” hedeflerinin bir parçası olarak kereste tedarikini yüzde 100 sürdürülebilir kaynaklardan yapmaya devam ederek ormancılık sektörünün daha fazla oranda Gözetim Zinciri (CoC) sertifikasyonuna yönelmesini sağladı.

Brambles, platformlarında atık plastik kullanmaya yönelik “Olumlu Atık” taahhüdünün bir parçası olarak yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastik atıktan imal edilmiş ilk ürün olan tekerlekli Q+’yı bu yıl Avrupa’da piyasaya sürdü.

Brambles yönetim kadrosunun yüzde 32’sinin kadınlardan oluşmasını sağladı

Brambles’in “Olumlu İşyeri” hedefleri kapsayıcılık, işte sağlık ve inisiyatiflere erişebilirliği, 2025 yılına kadar tüm yönetim kadrosunun en az yüzde 40’ının kadınlardan oluşmasının yanı sıra tesislerdeki kadın çalışan sayısının iki katına çıkarılmasını içeriyor. Şirket, bu yıl yönetim kadrosunun yüzde 32’sinin kadınlardan oluştuğunu bildirdi.

Brambles 17 ülkede “Top Employer®” konumunda

Brambles, 17 ülkede ve dört farklı bölgede “Top Employer®” (En İyi İşveren) seçilerek “Olumlu İşyeri” hedefleri doğrultusunda da ilerleme kaydettiğini açıkladı. Şirket, çalışanlarına yönelik kapsayıcı ve ödüllendirici bir çalışma ortamı oluşturma taahhüdünde bulunuyor. Brambles’in hedefi, “Top Employer” sertifikasını mümkün olduğunca çok sayıda ülkede almak ve ‘Dünya Genelinde En İyi İşveren’ olarak kabul görmek.

Brambles topluluklara en çok ihtiyaç duydukları anda yardım etmeyi sürdürüyor

2025 yılı sürdürülebilirlik stratejisinin üçüncü ayağını oluşturan “Olumlu Topluluklar” stratejisi, Brambles’in topluma yönelik olumlu katkısı açısından büyük önem taşıyor. Şirketin ayni ekipman bağışları, 2021 mali yılında dünya genelindeki gıda kurtarma ortakları (food rescue partners) aracılığıyla 17 milyon 400 binden fazla insana gıda temin edilmesini sağladı. Son olarak 100 binin üzerinde insanın, şirketin döngüsel ekonomiye dair iletişim, eğitim ve lobicilik çabalarından olumlu yönde etkilendiği kaydedildi.

“Elde edilen her başarı bizi net pozitif geleceğe yaklaştıran somut bir adımdır”

Brambles CEO’su Graham Chipchase, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Brambles, yeni beş yıllık sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda yeniden kullanım, esneklik ve rejenerasyonu temel ilkeler olarak benimseyerek gerçek anlamda rejeneratif bir tedarik zincirine doğru emin adımlarla ilerliyor. Bu öncü vizyon, değişimin sürekli olduğu bir ortamda şirketimizin değer yaratmasını sağladı. Bu erken sonuçlar, stratejimizin sadece lafta kalmadığını, uygulamaya geçtiğini de gösteriyor. Elde edilen her başarı bizi net pozitif geleceğe yaklaştıran somut bir adımdır” dedi.

Brambles’in paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı modeli, tek kullanımlık alternatiflerle karşılaştırıldığında müşterilerin tedarik zincirleri için şimdiden çok sayıda çevresel tasarruf sağlıyor. Şirketin sunduğu çözümler sonucunda geçen sene müşterilerinin; 2,4 milyon ton CO2 (bir yılda 454 bin 500 evden yayılan CO2 miktarına eşdeğer), 3 bin 160 megalitre su (yaklaşık bin 240 adet olimpik boyutta yüzme havuzunu dolduracak miktarda su), 3,1 milyon metreküp kereste, 3,2 milyon ağaç, 1,4 milyon ton atık tasarruf gerçekleştirmesini sağladı.

Brambles küresel sürdürülebilirlik lideri olarak onaylandı

Brambles’ın sürdürülebilirlik konusundaki duruşu ve performansı, dünya liderlerinden biri olarak onaylanmaya devam ediyor. Dow Jones tarafından yayınlanan Barron’s Magazine, Brambles’ı 2021 yılının dünyanın en sürdürülebilir ikinci şirketi seçerken, Corporate Knights ise “Dünyanın en sürdürülebilir 100 şirketi” (MSCI) listesinde şirketi 18’inci sıraya yerleştirdi. Corporate Knights, ESG değerlendirmesinde Brambles’a en yüksek derece olan AAA notu vererek, şirketi diğer tüm şirketler arasında ilk yüzde 4’lük dilimde yer aldı. Benzer şekilde, Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project - CDP) ormanlarla ilgili değerlendirmesinde şirkete A- notu verdi.

aynı zamanda Ellen MacArthur Vakfı’nın döngüsel ekonomi değerlendirme aracı Circulytics’den genel A- değerlendirmesi aldı. Şirket, aracı geliştirmede ve lineer bir modelden döngüsel bir modele geçişin birçok ticari faydasını tanıtmada önemli pay sahibi olan önde gelen şirketlerden biri olarak gösteriliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.