Samsung, tüm ekosistemi dönüştürecek yeni planlarını paylaştı

Samsung, kullanıcıların sağlık, zindelik ve güvenlik alışkanlıklarına yönelik inovasyonlarını ve ekosisteme olan katkılarını hız kesmeden sürdürüyor. Şirket son olarak, Samsung Developer Conference (SDC 2022) öncesinde dünya çapındaki kullanıcılar ve geliştiricilere yönelik sunacağı yeni fırsat ve çözümleri tanıttı

Hasan Karakurt
Hasan Karakurt
18 Ekim 2022 Salı 11:10
Samsung, tüm ekosistemi dönüştürecek yeni planlarını paylaştı

Samsung, kullanıcıların sağlık, zindelik ve güvenlik alışkanlıklarına yönelik inovasyonlarını ve ekosisteme olan katkılarını hız kesmeden sürdürüyor. Şirket son olarak, Samsung Developer Conference (SDC 2022) öncesinde dünya çapındaki kullanıcılar ve geliştiricilere yönelik sunacağı yeni fırsat ve çözümleri tanıttı.

Samsung’un sağlık, zindelik ve güvenlik alanında tanıttığı yeni araçlar arasında, Samsung Privileged Health SDK programı ve kullanıcı güvenliğini destekleyen Fall Detection (Düşme Tespiti) API (Uygulama Programlama Arayüzü) yer alıyor. Bu program Samsung'un sağlık profesyonelleri ve sağlık programcıları için geliştirdiği yeni araştırma çözümlerinin yanı sıra iş ortakları için de çeşitli fırsatlar sunuyor.

Samsung Privileged Health SDK, araç sürerken, yorgunluk, uyku ve stres seviyesini ölçüyor

Samsung, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri geliştirme konusunda sektör liderleri ile iş birlikleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu iş birlikleri kapsamında, sürücü yorgunluğu, stres belirtileri ve stres seviyesi gibi bilgileri tespit ederek daha güvenli bir sürüş deneyimi oluşturmak amaçlanıyor.

Samsung, bu doğrultuda göz hareketlerini izleyen, dikkat seviyesi ve yorgunluğu ölçen yazılımlar geliştiren dünya lideri Tobii ile iş birlikleri yapıyor. Kullanıcılar, Samsung'un Privileged Health SDK özelliğini kullanarak, Tobii'nin Galaxy Watch sensörleri üzerinden sunduğu gerçek zamanlı kalp atış hızı, uyku seviyesi gibi bilgileri görebiliyor. Samsung’un iş birliği yaptığı; bağlantılı araç teknolojileri, ses sistemleri ve IoT çözümlerinde lider firmalardan Harman ise sürücü güvenliği konusunda Ready Care platformuyla öne çıkıyor. Ready Care, dikkat dağınıklığı, yorgunluk gibi unsurları algılamasının yanında sürücülerin stres seviyesini de ölçerek, stresi azaltan alternatif rota önerileri sunabiliyor.

Sağlık hizmetleri için yeni çözümler geliştirmeye devam ediyor

Samsung, sağlık hizmetleri alanında geliştiriciler ve üçüncü taraflara yönelik Galaxy Watch'un sensör bilgileri ve algoritmalarını kullanmalarını sağlayan API'ler sunmaya devam ediyor. Şirket, bu doğrultuda ‘Düşme Tespiti’ için ayarlanabilir hassasiyet sunan, kişisel sağlık ve güvenliği güçlendiren yeni bir API’yi de kullanıma sunduğunu duyurdu.

Ayrıca geliştiriciler, ivmeölçer ve jiroskop dahil farklı sensörleri birleştirerek, Galaxy Watch'ın ‘Düşme Algılama’ algoritmalarının kullanımına dayalı yeni çözümler de oluşturabiliyor. Bu API sayesinde beklenmedik kaza durumları için farklı uygulamalar geliştirilmesinin de önü açılıyor. Galaxy kullanıcıları ise Galaxy Wearable uygulaması üzerinden hareket halinde değilken veya egzersiz yaparken kullanmak istedikleri hassasiyet seviyelerini de ayarlayabiliyor. Uyku düzenini geliştirmek üzere uykudaki hareketleri ölçümleyebilmesine ek olarak yataktan düşmeleri de algılayabilen bu API,  hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için yepyeni fırsatlar sunuyor.

Samsung, teknoloji yardımıyla araştırmalara, hastanelere ve kliniklere katkı sunuyor

Samsung, kullanıcılara çeşitli sağlık uygulamaları için birleştirici ve uçtan uca çözümler sağlayan açık kaynaklı yeni bir proje de sunuyor. Bu hepsi bir arada sağlık hizmeti, klinikler, hastaneler ve sağlıklı yaşam merkezleri gibi alanlarda yürütülen tıbbi araştırmaların desteklenmesini sağlıyor. Galaxy Watch akıllı saatler ve giyilebilir teknolojiler aracılığıyla gelişmiş bilgiler sunuyor, geliştirici seviyesinden başlayarak araştırmalara ve kliniklere veri sağlayabiliyor. Bunların yanında, sağlık kurumlarının sürekli değişen ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik esnek anket şablonları da sunulacak. Böylece veriler, giyilebilir cihazlardan daha kolay toplanabilecek ve kullanıcılar daha iyi yönlendirilebilecek. Şifrelenmiş katılımcı verileri daha sonra sağlık profesyonellerinin hasta tedavileri ve diğer araştırmaları için veri havuzuna iletilebilecek. Samsung Ar-Ge Ekibi Başkanı Sebastian Seung, bu yeni projeye ilişkin merak edilen detayları ise SDC22 etkinliğinde duyuracak.

Yeni fitness ve sağlık deneyimleri için tek bir API seti: “Health Connect”

Samsung’un 2022’nin başlarında Google ile ortaklaşa duyurduğu Health Connect API, geliştiricilerin yeni fitness ve sağlık çözümleri oluşturmalarına imkan sağlıyor. Şu anda beta sürümüyle kullanılabilen Health Connect, kullanıcıların tek bir yerden yönetebilecekleri gizlilik denetimleri de sunuyor. Leap Fitness, MyFitnessPal ve Withings gibi önde gelen sağlık ve zindelik uygulamalarının yanı sıra, artık Samsung Health ve Fitbit de daha faydalı bir sağlıklı yaşam deneyimi sunan Health Connect'i kullanmaya başladığını açıkladı. Kullanıcının iznine bağlı olarak, uygulama geliştiriciler de Health Connect üzerinden paylaşılan belirli verileri kendi uygulamalarında kullanabilecek.

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve Mobil Deneyim Bölümü, Sağlık Ar-Ge Ekibi Başkanı TaeJong Jay Yang, konuyla ilgili olarak, "Sağlık alanındaki ürün ve hizmetlerimizin temelinde yatan güç, gelişmiş donanım ve sensör teknolojilerimiz olmaya devam ediyor. Bu teknolojilerimiz, gücünü açık ekosistemimizin yanında iş birliğine dayalı yaklaşımımızdan alıyor. Samsung olarak, giyilebilir ürünlerde izleme ve veri toplama araçlarının iyileştirilmesine katkı sunmaya devam edeceğiz. Böylece, geliştiricilerin sağlık, zindelik ve güvenlik alanında daha etkili çözümler sunmasına katkı sağlayacağız. Bu vesileyle de yeni geliştirici araçlarımızı, API'lerimizi ve iş ortaklarımıza yönelik hizmetlerimizi paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.